Vajina Nedir ?

Vajina ile ilgili hoşnutsuzluklar, son yıllarda oldukça popüler hale gelen cinsel estetik ameliyatların artmasına neden olmuştur. Cinsel estetik başlığı altında vajina estetiği, küçük dudakların estetiği (labioplasti), büyük dudakların estetiği, klitoris estetiği, vajina daraltma, penis uzatma, penis büyütme, kızlık zarı onarımı gibi ameliyatlar bulunur. Vajina bölgesi ile ilgili ameliyatlar konusunda günümüzde bayanlar daha çok cesaretlenmekte, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacak özellikle vajina bölgesindeki estetik cerrahi işlemlerden kaçınmamaktadırlar. Ayrıca konu hakkında internetten daha ayrıntılı ve sağlıklı bilgiler elde edebilmektedirler.

Vajina girişini iki yanda örten deri kıvrımlarına vajina dudakları denmektedir. Dış dudaklar önde genital kılların olduğu pubis tepesinde birleşirler. Üzerleri genital tüylerle kaplıdır. İç dudaklar ise iki yanda dış dudakların iç yüzlerinde yer alırlar, İç dudaklar ya da küçük dudaklar, klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına uzanan kıvrımlı yapılardır. İç dudaklar normal şartlarda bacaklar birleşik durumda iken büyük dudakların içinde kalır ve görünmezler. Bazı kadınlarda küçük dudaklar dış dudaklardan daha geniş olduklarından dışarı taşabilirler ve bacaklar kapalı iken de görünebilirler. Küçük dudaklarda tüy bulunmaz. Sadece deri ve mukozadan oluşurlar. Derialltı yağdokusu da içermezler.

Vajina, vajina girişiyle başlayan ve uç kısmında rahim ağzının bulunduğu tüp şeklinde ve ortalama 10 -12 santim uzunluğundadır. Vajina girişinde bulunan salgı bezleri ilişki esnasında vajina girişi ve vajinanın kayganlaşmasını sağlar. Vajina girişinde kızlık zarı bulunur. Kızlık zarı çok değişik şekillerde olabilir. Tek ya da çok delikli, halka şeklinde ya da elek şeklinde olabilir. Kızlık zarı sanılanın aksine vajinanın içinde değil hemen girişinde yer alır. Vajina girişine doğru gelen herhangi bir cisim ile kızlık zarı kolaylıkla yırtılabilir. Her yırtılmada kanama olmayabilir. Kanama, yırtılan bölgede kanayabilecek bir damar bulunmasına bağlıdır. Yırtılan kızlık zarı tekrar dikilemez. Ancak vajina kenarındaki dokular kullanılarak yeniden kızlık zarı yapılması (flep yöntemi) mümkündür.

Yazar: Prof. Dr. Kutlu Sevin

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: